Zakup odpowiedniego akumulatora bezobsługowego to prosty i skuteczny sposób na to, aby zregenerować moduł bateryjny stosowany w szafie typu RACK. W ten sposób można uzyskać rozwiązanie, które nie tylko będzie tańsze, ale też bardzo wydajne.
Oszczędności wynikające z wymiany baterii sięgają nawet 50%. Szkoda więc wydawać pieniądze na nowy moduł, skoro wymiana akumulatora jest prosta i nie zajmuje wiele czasu.
Czy warto regenerować moduł bateryjny?
Spis treści
Wymieniając akumulatory, które są oryginalnie montowane w modułach bateryjnych, można uzyskać taką samą wydajność, jaka występowała w początkowym okresie użytkowania modułu. Warto jednak pamiętać, że stosowane moduły bateryjne powinny być odpowiednio wysokiej jakości. W przeciwnym razie mogą wystąpić problemy z ich pracą, zwłaszcza jeżeli chodzi o urządzenia działające pod wysokim obciążeniem. W przypadku niektórych rozwiązań stosowanych jako zasilanie awaryjne czas wymaganego podtrzymywania może sięgać nawet kilkunastu minut. Z takim obciążeniem poradzą sobie tylko porządne akumulatory, czego przykładem jest ev 9-12. Wspomniany akumulator bezobsługowy Europower jest często wybierany ze względu na swoje parametry oraz przystępną cenę.
Ile wynosi żywotność dobrego akumulatora?
Markowe moduły bateryjne projektowane są w taki sposób, aby ich żywotność wynosiła przynajmniej kilka lat. Można więc założyć, że zregenerowane zasilanie awaryjne spokojnie posłuży przez pięć lat. Trzeba jednak pamiętać, że na żywotność wpływa kilka czynników. Chodzi między innymi o temperaturę pracy i napięcie buforowe. Tym samym w zależności od tego, jak często będzie miało miejsce podtrzymanie zasilania, żywotność akumulatora może się nieco skrócić lub wydłużyć. Więcej informacji na temat akumulatorów przemysłowych można znaleźć w artykule na Wikipedii.
Gdzie znaleźć informacje na temat akumulatorów?
Chociaż producenci akumulatorów udostępniają wszystkie niezbędne informacje, którymi należy się kierować podczas zakupów, w przypadku wątpliwości zawsze warto skorzystać z pomocy sprzedawcy. Można też poszukać informacji na stronie, gdzie opisano między innymi popularne rodzaje UPS (zarówno tych, które działają w trybie online, jak i urządzeń offline). Każdy z nich sprawdzi się w innych sytuacjach, co należy uwzględnić na etapie dobierania zasilania awaryjnego do sprzętu elektronicznego. Pozwoli to uzyskać odpowiednie parametry pracy.