Regulator Mppt 75/15A firmy Victron Energy
Poradnik Eksperta

Zalety regulatorów MPPT

0

Regulator ładowania zapewnia optymalne napięcie, zwiększając wydajność systemu solarnego. Regulator MPPT do paneli słonecznych to niezbędny element każdej instalacji fotowoltaicznej. Moduły solarne są instalowane w celu zamiany promieni UV na energię elektryczną. Na rynku można znaleźć zarówno panele niskonapięciowe, jak i wysokonapięciowe. Można je łączyć szeregowo lub równolegle. Jednak korzystanie z energii elektrycznej, gdy jest niedobór zasilania słonecznego wymaga magazynu, czyli akumulatora żelowego. Pobieranie energii jest możliwe, gdy jest on stale dobrze ładowany, dlatego właśnie instalacja fotowoltaiczna oprócz akumulator musi posiadać regulator ładowania. A dokładnie regulatora MPPT, który przekonwertuje nadmierne napięcie, uzyskując jego odpowiedni poziom. Regulator solarny odpowiada za prawidłowy proces ładowania, przez co staje się gwarancją stabilnej pracę systemu.

Regulator MPPT Poznań – Zalety  regulatorów

Jak działa regulator słoneczny MPPT?

  • Monitoruje amplitudę i dostosowuje stosunek napięcia, aby zapewnić maksymalną moc. Pozwala uzyskać maksymalną energię z modułu fotowoltaicznego.
  • Nadmiar napięcia jest zamieniany na dodatkowy prąd ładowania (dla akumulatora).

Główną zaletą systemów jest ich niska cena oraz szeroka gama modeli. Ponadto MPPT chroni akumulator przed przeładowaniem, co znacznie wydłuża jego żywotność. Panel fotowoltaiczny, dzięki regulatorowi ładowania może pracować wydajnie nawet w pochmurne dni. Osoby, które kupiły MPPT w sklepie: https://sklep.akustrefa.pl/regulator-mppt-c-306.html, potwierdziły jego wydajność, wysoką jakość i niezawodność.

Zasada działania regulatorów słonecznych MPPT

Regulator solarny monitoruje wartości prądu i napięcia na baterii słonecznej, następnie oblicza i określa, przy jakich wartościach prądu i napięcia moc baterii słonecznej jest maksymalna. Jednostka sterująca monitoruje stan ładowania akumulatora (napełnienie, nasycenie, wyrównanie, podtrzymanie) i na podstawie uzyskanych wartości zmienia prąd dostarczany do akumulatora.

Istnieją różne sposoby śledzenia maksymalnego punktu mocy. Zazwyczaj regulator MPPT stopniowo zmniejsza napięcie od punktu bez obciążenia do napięcia akumulatora. W przedziale pomiędzy tymi wartościami będzie zlokalizowany punkt maksymalnej mocy. Regulatory słoneczne zapewniają możliwość ładowania akumulatorów niższym napięciem znamionowym niż napięcie znamionowe baterii słonecznej. Na przykład możliwe staje się ładowanie akumulatora o napięciu znamionowym 12 V z baterii słonecznej o napięciu znamionowym 24 V, 48 V, 60 V lub wyższym. Sprawność regulatorów MPPT to ok 97% – bardzo wysoka sprawność!

Jak wybrać regulator solarny MPPT?

Wybierając regulator solarny, należy zwróć uwagę na następujące szczegóły:

  • Pojemność baterii (musi być dostosowana do zużywanej energii)
  • Moc baterii fotowoltaicznych
  • Dzienne zużycie energii
  • Czas ładowania (optymalny – 10 godzin)
  • Moc szczytowa.

Należy również pamiętać, że nominalna pojemność akumulatora z czasem będzie się zmniejszać, co skróci czas ładowania. Do akumulatorów 12 V (DC) zaleca się stosowanie paneli fotowoltaicznych o maksymalnym napięciu nie większym niż 18-20 V. Dla urządzeń 24 V układy o mocy wyższej niż 24 V.

 

4,5/5 - (4 votes)

Zobacz także