Bezawaryjne działanie pieca centralnego ogrzewania jest bardzo ważne dla każdego właściciela domu, dlatego wielu ludzi poszukuje sposobów zabezpieczenia się przed zanikiem zasilania energetycznego. Na rynku dostępne są urządzenia zapewniające zasilanie awaryjne pieca CO i chronią go przed skutkami braku dostawy prądu. Innowacyjne rozwiązania technologiczne zastosowane w obecnie produkowanych piecach źle reagują na przerwy w zasilaniu. Z tego powodu, lepiej posiadać UPS do pieca i nie martwić się jego awarią w wyniku braku zasilania. Koszty zakupu urządzenia na pewno będą mniejsze niż koszty napraw pieca CO. Ważne! Zadaniem zasilacza awaryjnego UPS do pieca CO jest zapewnienie jego ciągłego zasilania energetycznego.
Jaki zasilacz awaryjny do pieca CO wybrać?
Spis treści
Wybór przetwornicy do zasilania pieca CO czyli UPS może okazać się trudny dla laika, dlatego warto wspierać się wiedzą pracowników sklepu z takimi elementami. Ważne jest, aby wiedzieć, czym jest UPS do pieca? Odpowiedź jest prosta, to zasilacz awaryjny – automatyczny, którego celem jest nieprzerwane zasilanie pieca energią elektryczną. Skąd pochodzi energia? Zasilacz awaryjny UPS do pieca CO pobiera ją z własnego akumulatora, dzięki czemu chroni piec w przypadku problemów w dostarczaniu energii. Zastanawiając się, jaki kupić zasilacz awaryjny UPS do pieca CO, trzeba przede wszystkim uwzględnić specyfikę danego pieca i dobrać odpowiednią moc urządzenia.
Jak działa UPS do pieca w przypadku braku zasilania?
Normalnie urządzenie zamienia prąd przemienny na prąd stały i wykonuje ładowanie akumulatora. W sytuacji zaniku napięcia dochodzi do procesu odwrotnego, to znaczy prąd stały baterii zostaje zamieniany na prąd przemienny, który następnie jest dostarczany do pieca CO. Co trzeba wiedzieć podczas wyboru przetwornicy do zasilania pieca CO? Konieczny jest zakup zasilacza UPS ze stałą fazą. Dlaczego? Ponieważ taki UPS nie zamieni miejscami zacisku neutralnego „N” z fazowym „L” w gnieździe wyjściowym 230V. Efektem, czego będzie prawidłowe zasilanie całej elektroniki znajdującej się w piecu CO.
Jaki zasilacz awaryjny UPS, do jakich rodzajów pieców CO?
- Wybór zasilacza UPS do pieca bardzo nieekologicznego, w którym spalane jest wszystko noszącego nazwę – kopciuch nie będzie zbyt trudny.Takie piece nie potrzebują dużego zasilania, więc wystarczy moc urządzenia UPS do 500 W.
- Kolejnym przykładem pieca domowego jest rozwiązanie z podajnikiem gdzie już potrzebna jest wyższa moc urządzenia do zasilania awaryjnego, czyli od 500 do 800 W.
- Jeżeli ktoś posiada w domu piec na pelet, powinien zdecydować się na przetwornicę do zasilania pieca CO z mocą od 1000 do 1500 W.
Do UPS do pieca najlepszy jest akumulator żelowy lub w technologii AGM (z VRLA). Wybór zasilacza awaryjnego powinien być uzależniony od poboru mocy z urządzenia i zużycia energii przez dany piec. Przykładowe zasilacze awaryjne można znaleźć na stronie https://sklep.akustrefa.pl/zasilacze-awaryjne-do-systemow-piecow-co-c-324.html
Jak długo potrwa działanie pieca CO bez UPS?
Jeżeli nie ma prądu w domu do 15 minut piec będzie nadał utrzymywał temperaturę w pomieszczeniach. Jeśli zanik prądu przeciągnie się do godziny, w domu zacznie się robić chłodno i trzeba będzie podłączyć zasilacz awaryjny UPS do pieca CO z wbudowanym akumulatorem. Natomiast w przypadku długotrwałego zaniku energii elektrycznej trzeba skorzystać z przetwornicy do zasilania pieca CO z baterią zewnętrzną. Powinna ona mieć specjalny układ, który ochroni przed głębokim rozładowaniem akumulatora. Należy również zakupić prostownik do ładowania baterii.
Wybór zasilacza UPS do pieca jest także uzależniony od spadków napięcia energetycznego. Dlaczego? Nie wszystkie urządzenia UPS działają prawidłowo, gdy napięcie spadnie poniżej 180 woltów i szybko się rozładowują. Piec CO może się wyłączyć nawet po podłączeniu takiego zasilacza. Co trzeba zrobić? Jeżeli dochodzi do głębokich spadków napięcia trzeba zaopatrzyć się w UPS z zasilaniem awaryjnym pieca CO z wbudowanym stabilizatorem falownika. Jest on w stanie wyrównać spadki napięcia w zakresie 140-300 woltów.