używane akumulatory
Poradnik Eksperta

Czy warto kupować używane akumulatory ze starych samochodów?

0

Stare auta to bardzo często źródło wartościowych części zamiennych. Wielu kierowców nie widzi sensu w kupowaniu drogich, fabrycznych części, skoro te używane, po renowacji, mogą działać równie dobrze. Czy jednak ta zasada dotyczy również akumulatorów?

Kiedy trzeba wymienić akumulator?

Żywotność akumulatora ocenia się na około 4 do 6 lat, po tym czasie zazwyczaj wymaga on wymiany, w przeciwnym razie auto coraz częściej będzie sprawiać problemy przy odpalaniu. Wymiana akumulatora powinna przebiegać zgodnie z zaleceniami producenta i choć można tę czynność przeprowadzić samodzielnie we własnym garażu, to najpewniejszym rozwiązaniem jest wizyta w profesjonalnym warsztacie, gdzie montaż nowego akumulatora zostanie przeprowadzony w prawidłowy sposób.

Jak wybrać właściwy akumulator?

W zaleceniach producenta są dokładnie określone parametry akumulatora, jaki powinien zostać zamontowany w samochodzie. Dopuszczalne są jedynie niewielkie odchylenia od tych norm, ponieważ źle dobrany akumulator może obciążyć elektrykę w samochodzie i doprowadzić do jej poważnych uszkodzeń.

Najlepszą opcją jest montaż nowego akumulatora, natomiast gdy kierowca decyduje się na używany zamiennik, trzeba szukać sprawdzonych źródeł, tak by mieć pewność, że zakupiony z drugiej ręki sprzęt nie będzie sprawiać żadnych problemów – kupując akumulator od nieznanego sprzedawcy nigdy nie ma się pewności, w jaki sposób bateria była użytkowana, przechowywana i transportowana, co ma duży wpływ na jej dalsze działanie. Odzyskiwaniem części z używanych samochodów zajmują się między innymi skupy takie jak https://skupautzagotowke.net, dobrym rozwiązaniem są także warsztaty zajmujące się serwisem akumulatorów.

Jak pozbyć się wymienianego akumulatora?

Wymontowany, stary akumulator musi zostać poddany bezpiecznej utylizacji. Nie wolno baterii wyrzucać na śmietnik, ponieważ w akumulatorach znajdują się bardzo szkodliwe substancje powodujące poważne skażenie wody i gleby.

Jeśli samochód najlepsze lata ma już za sobą, można go oddać do skupu, na przykład do https://skupautzagotowke.net/skup-aut/wieliczka/, gdzie demontaż pojazdu odbywa się zgodnie z obowiązującymi przepisami. Przy samej tylko wymianie akumulatora najlepszym wyjściem jest udanie się do sklepu bądź serwisu z akumulatorami – placówki tego typu mają obowiązek bezpłatnie przyjąć stare baterie.

5/5 - (1 vote)

Zobacz także