zużyte akumulatory
Poradnik Eksperta

Co zrobić ze zużytym akumulatorem samochodowym?

0

Z samochodu nie będzie wielkiego pożytku, jeśli jego akumulator jest niesprawny. Czasami akumulator wymaga jedynie fachowej regeneracji, ale czasami można go już tylko zutylizować. Utylizacja nie oznacza jednak wyrzucenia na śmietnik, ale musi zostać przeprowadzona w określony sposób.

Akumulator zagrożeniem dla środowiska

Sprawny, zamontowany w aucie akumulator nie stanowi poważnego zagrożenia. Co innego, gdy po demontażu starą baterię wyrzuca się na śmietnik albo przetrzymuje w nieodpowiednich warunkach – może wtedy dojść do wycieku niebezpiecznych substancji. Profesjonalne placówki, jak kupimyauto.com/skup-aut-torun, wiedzą w jaki sposób pozyskiwać zużyte akumulatory i co dalej z nimi robić, ale prywatnym osobom zdarza się wyrzucać takie części na wysypiska komunalne.

Dlaczego to groźne? Akumulator ma w środku wiele szkodliwych substancji, jak kwas siarkowy, ołów, rtęć, kadm. Jeśli będzie źle składowany, może dojść do wycieku tych groźnych chemikaliów, czego konsekwencją jest skażenie gleby oraz wody. Aby tego uniknąć, stworzono przepisy nakazujące ekologiczną, bezpieczną dla ludzi oraz zwierząt utylizację akumulatorów i baterii.

Jak wygląda recykling zużytych akumulatorów?

Zużyty akumulator wciąż jest źródłem wartościowych surowców, które można wykorzystać do innych celów. Ze względów bezpieczeństwa utylizację akumulatorów wykonuje się tylko w takich placówkach, które mają do tego stosowne uprawnienia i dysponują sprzętem umożliwiającym przeprowadzenie określonych procesów technologicznych. Podczas recyklingu odzyskiwane są pierwiastki znajdujące się wewnątrz akumulatora, a te składniki, które nie są już do niczego potrzebne, trafiają na złom.

Placówki zajmujące się utylizacją starych baterii i akumulatorów mają obowiązek przyjąć taki sprzęt od każdego klienta. Czasami, zwłaszcza gdy to akumulatory samochodowe, można nawet dostać pieniądze za przekazanie takiego urządzenia do legalnego skupu. Wygodnym rozwiązaniem jest oddanie zużytego akumulatora do sklepu, w którym kupujemy nową baterię, a jeśli do utylizacji przeznaczony jest cały samochód, najprostszą opcją jest skup taki jak kupimyauto.com/skup-aut-inowroclaw albo złomowisko samochodów.

5/5 - (1 vote)

Zobacz także