leasing samochodu
fot. materiały prasowe
Poradnik Eksperta

Kiedy oraz dlaczego warto zdecydować się na leasing samochodu?

0

Leasing to często wybierane w naszym kraju rozwiązanie prawno-finansowe. Polega ono na użytkowaniu pojazdu bez konieczności natychmiastowej zapłaty całej należnej za nie kwoty. Zamiast tego, płacimy raty leasingowe, których wysokość ustalana jest podczas podpisywania umowy. Leasing to rozwiązanie wybierane szczególnie chętnie przez osoby prowadzące działalność gospodarczą, dla których alternatywnym rozwiązaniem jest wzięcie kredytu na zakup pojazdu. Poniżej podpowiadamy – na czym polega leasing samochodu oraz jak wyglądają procedury przystępowania do umowy leasingowej.

Leasing samochodu – od czego zacząć?

Leasing samochodu warto rozpocząć od – wyboru samej marki oraz modelu pojazdu, który nas interesuje. Następnie, powinniśmy znaleźć firmę świadczącą usługi leasingowe, która będzie zainteresowana zawarciem z nami umowy. Firmie tej musimy oczywiście dostarczyć wszystkie szczegółowe informacje na temat pojazdu, który pragniemy zakupić. Mowa zarówno o jego cenie, stanie technicznym, wyposażeniu, roku produkcji oraz innych danych.

W innym wypadku – gdy nie jesteśmy zdecydowani na żaden konkretny model samochodu, firma leasingowa może zbadać naszą zdolność finansową, a następnie – w oparciu o uzyskany wynik możemy dokonać wyboru pojazdu. Wówczas, firma również będzie wymagać od nas przedstawienia szczegółowych danych dotyczących interesującego nas samochodu.

Przeglądając dostępne firmy leasingowe, warto wziąć pod uwagę kilka najważniejszych cech. Przede wszystkim – liczy się sposób postępowania z klientem, pragnącym podpisać umowę leasingową. Firma powinna wykazać zainteresowanie nie tylko naszymi potrzebami, ale również pojazdem, w który pragniemy się zaopatrzyć. Poszczególne dostępne firmy stosują odmienne kryteria w ocenie naszej zdolności finansowej – biorą pod uwagę zarówno wysokość naszych dochodów oraz czas działania na rynku (w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą).

Formalności potrzebne do nawiązania umowy leasingowej

Jak w przypadku każdej umowy, również nawiązując umowę leasingową, nie unikniemy zderzenia z dużą ilością dokumentów i zaświadczeń, które będziemy musieli przygotować i przedstawić. Najważniejsze to: specyfikacja techniczna pojazdu, FaVat pro forma, dokumenty założenia naszej firmy (wypis z KRS, CEIDG, umowa spółki, Regon), dokumenty za zamknięte lata (podsumowania roczne, pity), nasz dowód osobisty osoby i/lub dowody pozostałych współwłaścicieli firmy.

Ponadto, poszczególne firmy mogą wymagać przedstawienia innych, dodatkowych dokumentów – takich jak wykaz środków trwałych należących do naszej firmy, wykaz obecnych kontraktów, zaświadczenia z ZUSu o odprowadzanych składkach.

Leasing – Skoda

Skoda to marka samochodów szczególnie chętnie wybierana w naszym kraju. W samym 2019 roku zarejestrowano ponad pół miliona nowych pojazdów, wśród których Skoda była liderem – z wynikiem prawie 70 tysięcy sprzedanych samochodów. Szczególnie popularne to oczywiście klasyki – Skoda Octavia oraz Skoda Fabia.

Leasing samochodów Skoda to rozwiązanie wybierane szczególnie chętnie przez firmy, których pracownicy są mobilni. Mowa nie tylko o firmach transportowych, ale również przedsiębiorstwach handlowych, których przedstawiciele przebywają dużą ilość kilometrów każdego dnia. Wówczas – samochody marki Skoda szczególnie chętnie bierzemy w leasing.

5/5 - (2 votes)

Zobacz także