Zbliżający się okres zimowy mobilizuje właścicieli pojazdów do sprawdzenia sprawności akumulatorów. Kierowcy którzy mają już doświadczenie z niemożnością odpalenia silnika w czasie mrozów nie zaniedbują takich czynności i rokrocznie na jesieni dokonują przeglądu tych urządzeń. Lepiej zabezpieczyć się wcześniej i w razie potrzeby mieć czas na zakup dobrej baterii odpowiedniej do swojego auta. Jak wybrać dobry akumulator? Jeżeli brakuje takiej wiedzy, lepiej skorzystać z pomocy pracowników sklepu, który zajmuje się dystrybucją takiego sprzętu, ponieważ dobór akumulatora wcale nie jest taką prostą i oczywistą sprawą.
Dobór akumulatora zalecany przez profesjonalistów ze strony https://pomocakumulatorowa.pl, pozwoli dokonać ekonomicznego zakupu i zamontować w swoim samochodzie baterię dostosowaną do jego wymagań.
Firma oferuje nie tylko sprzedaż akumulatorów, ale również ich dowóz pod wskazany adres i darmowy montaż na terenie Poznania i okolic. Dodatkowym atutem korzystania z ich usług, jest bezpłatne sprawdzenie stanu posiadanej obecnie baterii oraz instalacji znajdującej się w pojeździe, również rozrusznika.
Jak wybrać dobry akumulator dopasowany do wymagań danego samochodu?
Spis treści
Bateria zasila różne urządzenia znajdujące się w pojeździe, dlatego by dokonać właściwego doboru akumulatora do danego pojazdu, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników:
- Akumulator zasila rozrusznik w samochodzie i jego zadaniem jest obracanie wałem korbowym. Trzeba pamiętać, że w silnikach benzynowych prędkość wału niezbędna do rozruchu silnika waha się w obrębie 70 obr./min. Jednak w silnikach wysokoprężnych prędkość wału musi być aż trzykrotnie większa, dlatego do diesla trzeba zakupić akumulator o wyższych parametrach.
- Akumulator zasila również: pompę paliwa, układ zapłonowy, komputer sterujący czy układ wtryskowy. Wykonywanie tak wielu zadań wymaga dobrej jakości baterii samochodowej. Dlatego stając przed pytaniem jak wybrać dobry akumulator, który szybko uruchomi silnik, trzeba uwzględnić wiele ważnych parametrów.
Parametry, które odpowiadają za prawidłowy dobór akumulatora?
Pojemność akumulatora oraz jego prąd rozruchowy podane są na obudowie każdego urządzenia. Ułatwia to zidentyfikowanie posiadanych przez niego parametrów i tak:
- Pojemność danej baterii określana jest w amperogodzinach (Ah) i odpowiada za akumulowanie ładunku elektrycznego. Jeżeli bateria samochodowa będzie posiadała pojemność 60 Ah będzie w stanie przesłać energię elektryczną o natężeniu 1 A przez 60 godz. Jednak te wartości mogą się różnić a jest to na przykład uzależnione od takich wskaźników jak: stopnień rozładowania akumulatora oraz temperatura.
- Prąd rozruchowy określany jest w amperach (A) i zawiera informację o ilości energii elektrycznej, jaką maksymalnie może akumulator wygenerować w temperaturze -18°C. Jest to szczególnie istotne podczas uruchamiania silnika a także w przypadku diesla, ponieważ musi być on wyższy.
Czy kupowanie akumulatora posiadającego wyższe parametry niż wskazywane przed producenta pojazdu jest dobrą decyzją?
Okazuje, że nie. Odpowiadając na pytanie jak wybrać dobry akumulator, trzeba uświadomić sobie, że bateria nie tylko przekazuje prąd, ale również go przyjmuje.
Uruchomienie silnika spowoduje ładowanie akumulatora przez alternator i uzupełnienie prądu, czyli jego naładowanie do określonej pojemności. Jeżeli w samochodzie zostanie zainstalowany zbyt duży akumulator to w praktyce będzie on stale niedoładowany. Spowoduje to skrócenie jego żywotności i stratę pieniędzy, ponieważ większe urządzenie kosztuje więcej a szybkie jego zużycie to konieczność zakupienia nowego, czyli kolejny wydatek. Specjaliści uważają, że pojemność akumulatora może być wyższa o 10% niż ta podawana przez producenta pojazdu.
Jak wybrać dobry akumulator z tak dużej ich różnorodności?
- Akumulatory kwasowo-ołowiowe uznawane za standardowe mogą być obsługowe i bezobsługowe. W drugim przypadku bateria nie będzie wymagała uzupełniania elektrolitu. Tego typu akumulatory można zamontować w samochodach osobowych, które nie mają dużej ilości nowoczesnych systemów. Sprawdzają się w pojazdach z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi.
- Akumulatory AGM i EFB cechują się tym, że elektrolit zawarty jest w specjalnych matach, są bezobsługowe i bezpieczne podczas użytkowania. Są to baterie przeznaczone do samochodów wyposażonych w system Start/Stop (automatyczne wyłączanie silnika po każdym hamowaniu). Przy czym klimatyzacja cały czas pracuje. Dlatego posiadając auta z takim systemem, nie trzeba już się zastanawiać jak wybrać dobry akumulator do swojego samochodu, ponieważ AGM lub EFB są optymalnym wyborem.
Wybór dobrego akumulatora wiąże się również z wybraniem odpowiedniej wielkości klem i rozmieszczeniem biegunów. Można zetknąć się z urządzeniami z zamienionym plusem z minusem, w takim przypadku klemy nie sięgną. Posiadacze aut japońskich lub koreańskich muszą liczyć się z tym, że klemy mogą być węższe od standardowych.
Gdzie udać się po zakup dobrego akumulatora? Takie urządzenia nie powinny długo zalegać w magazynach, dlatego należy dokonywać zakupów w sklepach specjalizujących się w sprzedaży baterii.Tam akumulatory szybko schodzą i oferta jest stale uzupełniana, dlatego nie ma obawy o zakupienie słabego akumulatora. W tym przypadku, można również sprawdzić jego napięcie, które nie może być niższe niż 12,6V.