Akumulatory AGM - Czy warto kupić AGM-a do swojego auta?
Poradnik Eksperta

Akumulatory AGM Poznań – Czy warto kupić AGM-a do swojego auta?

0

Akumulatory AGM to specjalna technologia, której istota polega na tym, że elektrolit znajduje się w porowatej i chłonnej macie. Skrót ten oznacza Absorbent Glass Mat, czyli elektrolit jest wchłaniany przez włókno szklane. Dzięki nowoczesnej konstrukcji akumulator AGM ładuje się szybciej i jest w stanie dostarczyć większy prąd rozruchowy, ale cierpi na tym pojemność, to znaczy przy równych obciążeniach są one szybciej rozładowywane. Dzisiejsze zastosowania akumulatorów Absorbent Glass Mat to samochody z trybem Start Stop o zwiększonym zużyciu energii itp.

Akumulatory AGM Poznań a żelowe, czym się różnią?

Akumulatory żelowe takie jak tutaj https://sklep.akustrefa.pl/akumulator-zelowy-gel-c-134.html wykorzystują żel krzemianowy, jako elektrolit. Innymi słowy, elektrolit w nich jest zagęszczony do stanu żelu, a sam żel ma porowatą strukturę i otacza płytki elektrod wypełniając przestrzeń między nimi. Akumulatory te są znacznie lepsze od tradycyjnych z kilku powodów: elektrolit nie wyparowuje, para pozostaje w porach żelu, wytrzymuje wielokrotne głębokie wyładowania, płytki nie ulegają korozji i kruszeniu.

Natomiast akumulatory w technologii Absorbent Glass Mat wyposażone są w zawór ciśnieniowy (jednokierunkowy) symbol VRLA (Valve Regulated Lead Acid) zapobiegające wyciekowi elektrolitu, co zapewnia skuteczną szczelność. Zawory otwierają się tylko wtedy, gdy wewnątrz baterii panuje ciśnienie, które zagraża rozsadzeniu obudowy.

Akumulator AGM – podstawowe informacje

Akumulatory AGM Poznań mają mniejszy opór wewnętrzny, ładuje się 3 razy szybciej i jest w stanie lepiej przenosić obciążenia. Sprawność akumulatora AGM nie wynosi 70%, jak w przypadku zwykłych akumulatorów kwasowo-ołowiowych, ale 95%, to bardzo dużo! Co jest jeszcze ważne, jeśli akumulator zostanie przewrócony lub uszkodzony w wyniku wypadku, nie ma ryzyka wycieku elektrolitu.

Na co trzeba uważać podczas eksploatacji akumulatorów AGM?

Niestety akumulatory AGM, są wrażliwe na warunki pracy, w tym temperaturę pracy i ładowanie. Nieprzestrzeganie zasad opisanych przez producenta może skutkować awarią baterii, a nawet eksplozją. Baterie AGM przez długi czas nie są w stanie pracować w trybie pełnego rozładowania i ładowania. Nie można ich przechowywać przez długi czas w stanie rozładowanym. Dlatego, nie każdy użytkownik samochodu może się zdecydować na wymianę akumulatora zwykłego na AGM, użytkownicy starszych pojazdów ze słabym ładowaniem i akumulatorem w komorze silnika powinni wybrać technologię EFB.

Dlaczego warto wybrać akumulator AGM?

Projektanci baterii Absorbent Glass Mat wykorzystują wolną objętość mat do zapobiegania parowaniu wody. Wodór i tlen opuszczające odpowiednio płyty ujemne i dodatnie wchodzą do związanego medium i ponownie łączą się, pozostając wewnątrz akumulatora. Co gwarantuje akumulator AGM?

  • Szybkie ładowanie – nawet w warunkach miejskich
  • Trwalsze, łatwiej tolerujące wibracje
  • Nie zawiodą w mroźne dni, ponieważ niska temperatura nie spowoduje uszkodzenia obudowy w sytuacji wzrostu objętości elektrolitu
  • Nie ma ryzyka wycieku elektrolitu i tworzenia się jego oparów
  • Nie boją się głębokiego rozładowania
  • Bateria może być umieszczana w dowolnej pozycji (bez odwróconej)

O czym trzeba pamiętać użytkując akumulatory żelowe?

Akumulatory żelowe są znacznie lepsze od tradycyjnych z kilku powodów: elektrolit nie wyparowuje, para pozostaje w porach żelu, wytrzymuje wielokrotne głębokie wyładowania, płytki nie ulegają korozji i kruszeniu. Użytkowanie baterii w niskich temperaturach może powodować problemy w czasie przesyłania wysokich prądów przy niskiej mocy, dlatego nie mogą być wykorzystywane do rozruchu silnika.

Zasady ładowania akumulatorów AGM oraz baterii żelowych

Zakup akumulatora https://sklep.akumulatorychelm.pl/akumulatory-samochodowe-agm-c-9.html to właściwy wybór, ale zawsze trzeba pamiętać o podstawowych zasadach działania:

  • Nie przegrzewać akumulatora: nie instalować akumulatora w komorze silnika
  • Nie dopuszczać do wyładowań poniżej 12 woltów
  • Podczas ładowania mocno rozładowanego akumulatora Absorbent Glass Mat należy kontrolować jego temperaturę, unikając przegrzania termicznego.

Akumulator (Absorbent Glass Mat) ładuje się znacznie szybciej niż zwykły akumulator kwasowo-ołowiowy. Dlatego jest często stosowany w samochodach z wieloma urządzeniami elektrycznymi.  Pojazdy, w których energia akumulatora jest częściowo odzyskiwana podczas hamowania silnikiem.

W tym momencie potężny alternator szybko ładuje akumulator, który dodatkowo zasila energochłonny system https://start-stop.pl/. Istnieją dwie metody ładowania baterii: ciągłe napięcie i stały prąd. Urządzenie prostownicze do bezobsługowych akumulatorów automatycznie wykrywa tryb pracy przy stałym napięciu. Zatem do ładowania akumulatora Absorbent Glass Mat potrzebny jest stabilizator napięcia.

Ładowanie akumulatorów żelowych

Baterie żelowe potrzebują ładowania stałonapięciowego. Nie można pozostawać akumulatora żelowego w stanie rozładowania, ponieważ spowoduje to skrócenia okresu ich eksploatacji a także zmniejszenie pojemności. Dlatego musi jak najszybciej przejść ładowanie konserwujące.

5/5 - (8 votes)

Zobacz także