Wymiana-akumulatora-start-stop-poznan
Poradnik Eksperta

Wymiana akumulatora w Start Stop – czy kodowanie jest obowiązkowe?

0

Wymiana akumulatora w Start Stop Poznań – Na co trzeba zwracać uwagę, jeśli chce się wczytać i zarejestrować akumulator w aucie z systemem start-stop? 

Konieczne jest niewątpliwie spełnienie kilku warunków. Niemniej jednak dwa najbardziej istotne spośród nich to posiadanie odpowiedniej wiedzy i specjalne przyrządy, które kupimy we właściwym sklepie ze sprzętem motoryzacyjnym. Jeżeli nie posiadamy właściwego sprzętu, lepiej nie zabierać się w ogóle do samodzielnej wymiany tego typu akumulatora, ale zlecić ją wykwalifikowanemu serwisantowi. 

Wymiana akumulatora w Start Stop Poznań

Pamiętajmy, iż każdorazowa wymiana akumulatora w start-stop Gdańsk powinna zostać poprzedzona przeczytaniem przez nas instrukcji obsługi, która została dołączona do pojazdu.  

Jak działa system zarządzania energią? 

Jeśli dochodzi do częstego uruchamiania silnika z systemem start-stop, a ponadto istnieje jednocześnie duże zapotrzebowanie energetyczne (dodatkowe wyposażenie – nawigacja GPS, czy podgrzewane fotele), będzie to sporym wyzwaniem dla zamontowanego w pojeździe akumulatora. Biorąc pod uwagę możliwość wystąpienia takich sytuacji firmy produkujące samochody, stworzyły systemy zarządzające energią pochodzącą z akumulatora (przykładowo system BMS), które dzięki wbudowanym czujnikom nadzorują pracę całego systemu i zapobiegają nierównomiernemu naładowaniu akumulatora. 

Jak wymienić akumulator start-stop? 

Jeżeli już faktycznie podejmiemy decyzję o wymianie akumulatora w aucie z systemem start-stop, trzeba wybrać taką baterię, która będzie posiadać podobne właściwości techniczne, klasę mocy i identyczne wymiary, co ta oryginalnie zamontowana: 

  • Bateria AGM – musi być bezsprzecznie wymieniana na kolejną baterię AGM. Nowy akumulator powinien posiadać podobną obudowę i klasę mocy (oczywiście nie powinno się zwracać uwagi na niewielkie różnice),
  • Bateria EFB – może zostać wymieniona na baterię EFB, ale nie musi. Można ją czasami wymienić na akumulator AGM. Niemniej jednak nadal istotna pozostaje obudowa i klasa mocy (tutaj również można pominąć niewielkie różnice). 

Czy w trakcie wymiany akumulatora konieczne staje się wysłanie komunikatu o tym fakcie do systemu, który zajmuje się zarządzaniem energią akumulatora?  

Jeżeli posiadamy auto wybranej marki i z konkretnym systemem zarządzającym energią pochodzącą z akumulatora (może to być system zamknięty albo otwarty), musimy mieć na uwadze, że w nowoczesnych pojazdach konieczna może być adaptacja akumulatora. Można oczywiście ułatwić sobie sprawę i nabyć auto, w którym potrzebne będzie jedynie wczytanie akumulatora. Niemniej jednak, jak można się łatwo domyślić, o takiej opcji trzeba pomyśleć wcześniej. 

Adaptacja akumulatora w start stop Poznań

może w łatwy sposób sprawić, iż pozbędziemy się istniejących błędów, które można zobaczyć na wyświetlaczu pokładowego komputera. Ponadto tego typu informacje można także zresetować poprzez szybkie usuwanie ich za pamięci. 

Jakie systemy mogą zarządzać energią baterii samochodowych dostępnych na rynku? 

Większość spośród firm zajmujących się produkowaniem samochodów działa na zasadzie systemów otwartych (oznacza to, iż możliwe będzie dołączenie części do baterii, które pochodzą od akumulatora zastępczego bez pełnego programowania elektroniki w pojeździe). Niemniej jednak istnieją również producenci pracujący na systemach zamkniętych (w tym przypadku niestety konieczne staje się programowanie i kodowanie nowego akumulatora).  

Obecna sytuacja na rynku motoryzacyjnym 

W przypadku coraz większej ilości producentów auta zalecane jest albo wymagane wgrywanie całkowicie nowego akumulatora. Warto więc umówić się na wizytę w warsztacie samochodowym, aby system zarządzania energią został odpowiednio poinformowany przez sprzęt diagnostyczny, iż w pojeździe znajduje się nowa bateria. W takim przypadku resetowane są również dane. Narzędzia diagnostyczne do samochodów różnych marek, mają możliwość przeprowadzania tak zwanej adaptacji akumulatora. Z uwagi na to, iż poza zresetowaniem zainstalowanych albo też rzeczywistych wartości poprzedniego akumulatora, na ogół podczas dokonywania wymiany baterii resetuje się również przebieg w sterowniku. 

Wnioski: zakupienie i kodowanie akumulatora pochodzącej z oferty części zamiennych zamiast baterii z rynku niezależnego części zamiennych – bez kodowania – ma jedną ważną zaletę, która polega na tym, iż pełna funkcjonalność wszelkich systemów staje się niemalże natychmiast dostępna.

Uwaga: opisana funkcja może dotrzeć również do akumulatora bez specjalnego kodu, niemniej jednak na ogół dopiero po czasie i przy różnych ,,aktywujących wydarzeniach” (np. cykle, rozruch na zimno, rozruch). 

4,8/5 - (18 votes)

Zobacz także