Jakim prądem lądować akumulator
Jakim prądem lądować akumulator
Poradnik Eksperta

Jakim prądem ładować akumulator?

0

Jakim prądem ładować akumulator? Ładowanie akumulatora jest czynnością prostą, ale wymaga odpowiedniej wiedzy. Przede wszystkim należy sprawdzić jakim dokładnie napięciem dany model akumulatora powinien być zasilony. Jest to niezbędne, aby napełnić go w prawidłowy i bezpieczny sposób. Niewłaściwe ładowanie akumulatora może skrócić jego żywotność oraz skutkować uzyskaniem niskiego zagęszczenia zmagazynowanego prądu (naładowanie poniżej maksymalnej pojemności).

To jakim prądem ładować akumulator zależy od tego

z jakim jego rodzajem mamy do czynienia. Procedura ta wygląda nieco inaczej w przypadku akumulatorów konwencjonalnych, a inaczej gdy ładowany będzie akumulator bezobsługowy (szczelnie zamknięty). W związku z tym, pierwszą czynnością powinno być rozpoznanie, jaki akumulator mamy przed sobą.

Co zatem odróżnia te dwa typy urządzeń? Akumulator bezobsługowy inaczej niż w przypadku konwencjonalnego, nie wiąże się z koniecznością okresowego dolewania elektrolitu. Dzięki temu jego eksploatacja jest prostsza i wymaga mniej uwagi. Aczkolwiek akumulatory konwencjonalne, przy właściwej konserwacji charakteryzują się dobrymi parametrami pracy oraz długim cyklem życia.

Rodzaje prostowników do ładowania akumulatorów

Ładowanie akumulatora w normalnych warunkach wymaga użycia prostownika. Optymalnym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w nowoczesne inteligentne urządzenie tego typu. Taki model automatycznie zawiaduje wartością natężenia prądu stałego, który ładuje akumulator. Dobiera je na bieżąco, w oparciu o temperaturę otoczenia oraz poziom rozładowania akumulatora. Po zakończeniu procedury prostownik odcina zasilanie (ochrona przed przeładowaniem). Użytkownik jedyne co musi zrobić, to wprowadzić poprzez interfejs prostownika pojemność akumulatora i wybrać jego typ. Resztą zajmuje się procesor urządzenia.

Mniej zaawansowane konstrukcje wymagają ręcznego obliczenia wymaganego do ładowania natężenia prądu i ustawienia go ręcznie. Wbrew pozorom nie jest to wcale takie trudne. Poniżej znajduje się szczegółowy opis jak to zrobić.

Jak ładować akumulator konwencjonalny?

Ładując akumulator konwencjonalny za pomocą prostownika z regulacją napięcia, należy ustawić je w wysokości 10% jego pojemności znamionowej. Oznacza to, że przykładowo dla 100 Ah, prąd ładowania akumulatora powinien mieć natężenie 10 A. Ładowanie należy zakończyć dopiero wtedy, gdy napięcie prostownika jest stałe i wskaże 14,7V. Może to zająć 10 godzin lub więcej.

Zastanawiając się jakim prądem ładować akumulator 12v, należy sugerować się jego pojemnością, a nie zapisanym w specyfikacji napięciem. Pojemność akumulatora zapisywana jest w amperogodzinach (Ah).

Dlaczego nie warto ładować akumulatora zbyt dużym napięciem?

Nie jest zalecane wykorzystywanie prostowników, które ładują akumulator napięciem wyższym od tego wskazanego przez producenta. Wprawdzie wyższa wartość napięcia sprawi, że akumulator naładuje się szybciej, jednak skutkiem ubocznym będzie mniejsza ilość zgromadzonego w nim prądu. W efekcie, akumulator taki będzie wymagał szybciej kolejnego ładowania, niż gdyby trzymać się zalecanej przez producenta wysokości napięcia. Co istotne, częste ładowanie prądem akumulatora o zbyt wysokim natężeniu sprawi, że maksymalna pojemność akumulatora ulegnie zmniejszeniu. Warto sprawdzić  ofertę prostowników do regeneracji akumulatora, które mogą nam pomóc zadbać o nasz akumulator.

4,2/5 - (65 votes)

Zobacz także