Jaki akumulator do pontonu
Jaki akumulator do pontonu
Poradnik Eksperta

Jaki akumulator do pontonu? Technologia

0

Jaki akumulator do pontonu? Coraz więcej zbiorników w Polsce objętych jest zakazem używania silników spalinowych, przez co rośnie wykorzystanie silników elektrycznych, również w pontonach służących wędkarzom. To, jaki akumulator do pontonu wybierzemy, może rzutować na jego zasięg, częstotliwość ładowania/doładowywania i trwałość samej baterii. Jak zatem wybrać go dobrze? Czym się kierować?

Jaki akumulator do pontonu? Technologia

Akumulatory różnią się między sobą nie tylko pojemnością, ale co niemniej ważne, również technologią, w jakiej zostały wykonane. Najpopularniejsze tzw. kwasowe, choć najczęściej stosowane w samochodach, w łodziach i pontonach sprawdzają się nie najlepiej. Ich główną wadą jest brak pełnej szczelności, co przy przewróceniu akumulatora może spowodować uszkodzenie samego pontonu, jak i (co gorsze) zanieczyszczenie zbiornika. Z tego powodu na wielu zbiornikach wprowadzono zakaz ich wykorzystywania. W dodatku są one bardziej podatne na zasiarczenie, szybciej się samo-rozładowują i często wymagają obsługi. Ich zaletą jest jednak niska cena, dlatego czasem przy skromnym budżecie mogą być warte rozważenia. 

Szukasz akumulatora do pontonu? Sprawdź https://sklep.akustrefa.pl/akumulator-do-silnika-zaburtowego-pontonu-c-133.html, każdy znajdzie tutaj coś dla siebie?

Pewnym ulepszeniem w stosunku do tradycyjnych modeli kwasowych są akumulatory typu AGM, które również są kwasowo-ołowiowe, jednak wykonane z wykorzystaniem separatorów z maty szklanej, co pozwoliło poprawić ich moc maksymalną, obniżyć rezystencję wewnętrzną i zapewnić pełną szczelność. Mają również bardzo dobrą trwałość przy pracy cyklicznej. 
Innym popularnym rozwiązaniem jest technologia GEL, w której kwas siarkowy jest zmieszany z krzemionką, tworząc żelowy elektrolit. Jest to najdroższe z opisywanych rozwiązań, zapewnia jednak pełną szczelność, odporność na wysoką temperaturę, wstrząsy i wibracje. Są to jednostki bardzo trwałe. 

Jaki akumulator do pontonu? Rozmiar

Oczywiście wraz ze wzrostem pojemności akumulatorów różnie również ich cena. Dlatego istotne jest odpowiednie dobranie ich rozmiaru, w zależności od naszych potrzeb. Większy silnik zapewni lepsze przyspieszenie i może napędzić bardziej obciążony ponton, ale wymaga również mocniejszego akumulatora. 

Nie warto jednak nadmiernie oszczędzać na pojemności, ponieważ większy akumulator ma większą żywotność, więc wydane pieniądze w rzeczywistości się nam zwrócą. Zaleca się około 50% przewymiarowanie jednostki, co pozwala nie rozładowywać go do końca, zwiększając jego trwałość. Warto zwrócić uwagę również na parametr C, wskazujący w ile godzin jest w stanie oddać swoją moc – np. C20 oznacza oddanie mocy w 20 godzin, podczas gdy C3 w 3 godziny (120Ah akumulator o oznaczeniu C3 będzie w stanie oddawać nawet 40A i napędzić silnik o takim poborze, podczas gdy przy oznaczeniu C20 odda tylko 6A). Oczywiście, wraz z większym poborem spada jego wydajność. 

Warto zatem upewnić się, jakie zapotrzebowanie ma nasz silnik i na jakie odległości będziemy pływać i postarać się dobrać odpowiednio większą pojemność baterii. 

4,7/5 - (22 votes)

Zobacz także