Zepsute auto na poboczu to duży problem. Ale nie zawsze jest tak, że jedziesz na wakacje za granicą obładowany jak wielbłąd po korek bagażnika. Czasami wiesz, że ktoś może po Ciebie przyjechać, a auto stoi w takim miejscu, że nikomu nie przeszkadza. I wówczas wzywanie lawet może być niepotrzebne. Co w takim razie zrobić?
Czy do kierowania lawetą potrzebuję dodatkowego prawa jazdy lub pozwolenia?
Spis treści
Wynająć lawetę. Brzmi śmiesznie, bo nigdy nie jeździłeś niczym innym niż Twoje Tico? No dobrze, może przy Tico nie jest to najlepszy pomysł, takie auto oddaj na złom, ale w przypadku innych osobówek przejście na lawetę nie będzie problemem. Niewiele osób wie, ale do kierowania lawetą, na przykład taką, jaką znajdziesz w tym miejscu: https://www.kangoor.pl/, nie trzeba mieć żadnego innego prawa jazdy. Kategoria B w zupełności wystarczy, jeśli pojazd nie przekracza odpowiedniego ładunku. Zwykle lawety lawirują w okolicach połowy tony, może nieco więcej, więc jeśli chcesz, to auto może ważyć nawet w okolice półtorej tony. A to już całkiem spora osobówka.
Jaka jest średnia cena wynajęcia lawety?
Zastanawiasz się pewnie, czy to się opłaca, to znaczy, czy opłacalny jest wynajem autolawety?. I tak, i nie, zależy od sytuacji. Jeśli masz wykupione holowanie w AC, to wypożyczenie wyjdzie Cię drożej, to na pewno. Ale jeśli nie albo jeśli odległość jest znacząca, to już warto o tym pomyśleć w inny sposób. Za lawetę na 5 godzin, przy limicie 200 km, bo tak zwykle wyglądają stawki renomowanych firm wynajmujących pojazdy, zapłacisz nie więcej niż 250 złotych i raczej nie mniej niż 199. Ale już wynajęcie jej na cały dzień i bez limitu nie powinno wyjść więcej niż 350 złotych, co często – przy cenach laweciarzy – może być naprawdę korzystne.
Warto czy nie warto – co się opłaca z lawetami w tle?
Wszystko zależy od okoliczności i na pewno nie jest tak, że zawsze warto jechać lawetą samodzielnie. Nie zawsze też się da. Ale jeśli masz taką okazję, a cena nie jest bardzo wysoka, warto pomyśleć o takim rozwiązaniu, na przykład jeszcze wówczas, gdy podpisujesz umowę na AC. Może się okazać, że ubezpieczenie będzie o wiele niższe.