Prostownik do regeneracji akumulatora
Prostownik do regeneracji akumulatora
Poradnik Eksperta

Prostownik do regeneracji akumulatora a zasiarczenie

0

Zasiarczenie akumulatora w wielu przypadkach kończy się jego uszkodzeniem, dlatego ich właściciele za wszelką cenę powinni starać się go unikać. Dlaczego to zjawisko szkodzi akumulatorowi? Jak do niego dochodzi? Co to jest odsiarczanie akumulatora i jak się je przeprowadza? Jaki wybrać prostownik do regeneracji akumulatora.

Prostownik do regeneracji akumulatora – szybszy sposób na przywrócenie mu sprawności

Odsiarczanie akumulatora kwasowego jest dość czasochłonnym procesem, szczególnie jeśli przeprowadza się go według tradycyjnego, opisanego wyżej sposobu. Na rynku jednak coraz popularniejsze stają się urządzenia, takie jak prostownik do regeneracji akumulatora, które pozwalają na szybkie i skuteczne przeprowadzenie tego procesu. Na czym polega takie odsiarczanie akumulatora?

Przeprowadza się go przy użyciu tzw. półokresowego prostownika, który ładuje akumulator prądem pulsującym, wprowadzającym znajdujące się w jego wnętrzu płytki w drgania, które powinny przyczyniać się do rozbijania nagromadzonego we wnętrzu osadu w postaci siarczku ołowiu. Dokładniej rzecz ujmując, około 50 razy na sekundę następuje przerwa w ładowaniu akumulatora i następujące w jej trakcie jego rozładowywanie.

By móc rozpocząć taki proces, należy zadbać o wcześniejsze rozładowanie (całkowite lub bliskie całkowitemu) samej baterii. Sam proces zajmuje 24 godziny lub dłużej, a po jego zakończeniu regenerowany egzemplarz powinien być gotowy do używania. Przeprowadzając w ten sposób odsiarczanie akumulatora agm, przedłużamy jego żywotność o kolejne miesiące lub nawet lata.

Ładowarka victron z odsiarczaniemhttps://sklep.akustrefa.pl/prostownik-z-odsiarczaniem-c-231.html

Zasiarczenie akumulatora – jak do niego dochodzi?

Najczęstszą przyczyną zasiarczenia akumulatora jest jego całkowite rozładowanie. Dochodzi wtedy do osadzaniu siarczanów ołowiu i zmiany gęstości samego elektrolitu. W rezultacie coraz trudniej o prawidłowe naładowanie baterii, a jej napięcie spada, przez co nie jest on dłużej zdolny do przechowywania energii. Najważniejszą więc profilaktyką chroniącą przed jego zniszczeniem jest niedopuszczanie do całkowitego rozładowania. Zapobiec temu można np. przez upewnianie się, ze w naszym pojeździe nie pozostawiamy na noc włączonego urządzenia pobierającego energię (radia, świateł postojowych, ładowarki samochodowej, itp.).

Jak odsiarczyć akumulator i czy to w ogóle możliwe?

Zasiarczenie akumulatora bardzo szkodzi jego żywotności, ale na szczęście jest to proces w pewnym stopniu odwracalny. Do niedawna w takiej sytuacji najczęściej wykorzystywano wodę destylowaną, którą wypełniano wnętrze akumulatora, a następnie go ładowano, czego rezultatem było jej odparowanie. Para wodna zabiera wówczas ze sobą części osadzonej siarki i po kilkakrotnym przeprowadzeniu takiego procesu udawało się uzyskać znaczną poprawę. Kolejnym etapem jest jego odparowanie, które zachodzi po odstawieniu otwartej jednostki na kilkanaście godzin w ciepłe miejsce. Później z powrotem uzupełnia się go elektrolitem o odpowiedniej gęstości. Tak przeprowadzane odsiarczanie akumulatora dawało sporą szansę na odnowienie jego właściwości, ale związane było z przeznaczeniem wielu godzin, podczas których należało ściśle kontrolować np. prąd ładowania. Na szczęście, dzięki rozwojowi techniki powstał sposób jak odsiarczyć akumulator znacznie szybciej i lepiej.

Odsiarczanie akumulatora kwasowego – prostownik do odsiarczenia?

Wiemy już, co to jest odsiarczanie akumulatora, jak je przeprowadzić i dlaczego jest to niezwykle ważne dla jego trwałości. Jednak szukając odpowiedniego urządzenia możemy poczuć się nieco zmieszani – na rynku jest mnóstwo prostowników i ładowarek do akumulatorów. Które z nich pozwoli na odsiarczanie akumulatora agm? W sklepie internetowym Akustrefa.pl  można znaleźć szeroki wybór ładowarek i prostowników wyposażonych w systemy odsiarczania >> Ładowarka z odsiarczaniem <<. Między innymi znajdziemy tu Telwin Doctor Charge, który zarówno zdiagnozuje, jak i przeprowadzi cały proces odsiarczania akumulatora. Sam proces ładowania przechodzi aż w 8 odmiennych stopniach, dzięki czemu można liczyć na właściwe i pełne oczyszczeni z zalegających osadów siarkowo-ołowiowych.

W ofercie tego sklepu można znaleźć również ładowarkę Victron Blue Power, która naładuje twój akumulator tzw. niskim prądem, co pomaga w procesie regeneracji ogniwa, zapobiega jego przegrzewania, jak i wydłuża żywotność. Ostatnią propozycją jest profesjonalny prostownik Deca FL2213D, który cieszy się uznaniem wśród specjalistów, w dużej mierze na zastosowany mikroprocesor, który inteligentnie dobiera prąd ładowania do stanu akumulatora. Wbudowana funkcja odsiarczania pozwoli na dokładne odtworzenie do stanu pierwotnego nawet mocno zdezelowanej jednostki.

 


Sprawdź naszą ofertę ładowarek z odsiarczaniem

 

4,6/5 - (55 votes)

Zobacz także