Sprawdź jaki akumulator potrzebujesz!
Sprawdź jaki akumulator potrzebujesz!
Poradnik Eksperta

Sprawdź jaki akumulator potrzebujesz!

0

Sprawdź jaki akumulator potrzebujesz! Akumulator pełni w samochodzie niezwykle istotne zadanie. To źródło energii elektrycznej, które zasila podczas jazdy, wszelkie urządzenia, które do prawidłowego działania potrzebują dostępu do prądu. Zły stan techniczny akumulatora jest przeważnie przyczyną unieruchomienia silnika, w takiej sytuacji należy jak najszybciej wymienić tę część. Dobór nowego akumulatora do naszego samochodu jest często bardzo trudnym zadaniem. Przed dokonaniem wyboru należy wziąć pod uwagę wiele parametrów i cech akumulatorów, aby dobrać idealną, która sprawdzi się w pojeździe.

Sprawdź jaki akumulator potrzebujesz!

Nowoczesne modele aut posiadają wiele odbiorników prądu. Mają na wyposażeniu między innymi system start-stop oraz układ odzyskiwania energii, która pochodzi z hamowania. Właśnie z tego względu wymagają one specjalnych akumulatorów typu ECM czy AGM. Warto pamiętać o tym, iż najlepszym rozwiązaniem jest zakup akumulatora takiego samego typu, jaki był fabrycznie zamontowany przez producenta w pojeździe. Zawsze warto przestrzegać zaleceń producenta, nie ma potrzeby montowania bardzo zaawansowanych technologicznie rozwiązań, jeśli do tej pory nasze auto korzystało ze zwykłego akumulatora. To, jaki akumulator wybierzemy, zależy od wielu czynników. Wysokiej jakości akumulatory Poznań, będą nam służyły przez wiele lat. To bardzo ważne, aby akumulatory Poznań działały bez awaryjnie, warto więc zdecydować się na profesjonalny dobór tych części w Akustrefa.pl.

Przed wyborem odpowiedniego akumulatora należy przyjrzeć się takim kwestiom jak:

1. Pojemność akumulatora

Ukazywana w ampetogodzinach (Ah). Należy korzystać z akumulatorów o pojemności polecanych przez producenta. Nie można stosować akumulatorów o mniejszej pojemności, może być ona jedynie trochę wyższa od zalecanej, o maksymalnie 10 procent.

2. Prąd rozruchowy

Podawany w amperach (A), silniki wysokoprężne wymagają większego prądu rozruchowego, niż w przypadku akumulatora stosowanego w aucie z silnikiem benzynowym. Bardzo ważny parametr, należy pamiętać, iż prąd rozruchowy o szczytowej wartości musi utrzymywać się w czasie do 10 sekund.

3. Rodzaj mocowania

Oznaczone symbolem B wraz z podaną wielkością podstawy, na przykład B13.

4. Typ biegów

Przeważnie w pojazdach korzysta się z biegunów standardowych, czyli typ1, nieraz pomniejszone, czyli typ3.

5. Napięcie

Podawane w woltach, na rynku wyróżnia się dwa rodzaje akumulatorów, jeśli chodzi o ich napięcie. Dostępny jest akumulator do samochodu 12 v oraz akumulator do samochodu 6 v.

6. Umiejscowienie biegunów

Zanim podejmiemy decyzję, należy koniecznie sprawdzić czy akumulator, który chcemy wybrać, ma bieguny po dobrych stronach. Zarówno plus, jak i minus musi pokryć się z umiejscowieniem kabli w pojeździe.

7. Funkcja „magiczne oczko”

Przydatna dodatkowa funkcja, dzięki której sprawdzimy stopień naładowania akumulatora.

8. Usługi dodatkowe

Czasem producenci oferują również usługi dodatkowe w postaci gwarancji (na rok, 2 lata albo 3 lata), albo pakietu Assistance, działającego przeważnie tylko na terenie naszego kraju.

Wybierając akumulator do naszego samochodu, należy także zwrócić uwagę na technologię, w jakiej został wykonany.

Wyróżniamy:

1. Akumulatory kwasowo-ołowiowe

Wykorzystywane przede wszystkim w samochodach osobowych o zwykłym wyposażeniu.

2. Akumulatory srebrowo-wapniowe

Zastosowany w nim dodatek srebra sprawia, iż szybciej się ładują. Polecane do pojazdów z bogatym wyposażeniem.

3. Akumulatory EFB

Używane w autach z systemem Strat&Stop. Niezwykle wytrzymałe.

4. Akumulatory AGM

Także polecane pojazdom z systemem Start&Stop. Charakteryzują się wysoką jakością, zalecane do aut o bogatym wyposażeniu.

Jeśli dalej nie mamy pojęcia, jaki akumulator będzie dla nas najlepszy, zostaje nam sięgnąć po poradę specjalistów. Akustrefa.pl oferuje profesjonalny dobór akumulatora do każdego pojazdu. Dzięki temu będziemy mieli pewność, iż akumulator spełni swoje funkcje i będzie działał niezawodnie przez długi czas.

Zobacz także