Jakie narzędzia stosuje się w warsztacie samochodowym? Co można znaleźć na wyposażeniu dobrego zakładu? Odpowiadamy na pytania.
Jakie narzędzia wybrać do diagnostyki?
Spis treści
Aby pracownicy warsztatu mogli skutecznie zlokalizować usterkę i szybko poradzić sobie z jej usunięciem, potrzebna jest dokładna diagnostyka. Nie da się jej wykonać bez odpowiedniego sprzętu oraz narzędzi i dobry warsztat ma tego pełną świadomość, dlatego można w nim znaleźć nowoczesne rozwiązania umożliwiające wykonanie diagnostyki.
Wśród tych narzędzi znaleźć można ciśnieniomierze, mierniki podciśnienia, urządzenia do badania sprawności i szybkości działania układu hamulcowego, urządzenia do badania układów napędowych, testery akumulatorów, czy urządzenia do analizy spalin.
Na tym oczywiście nie koniec, ponieważ korzysta się tutaj również ze specjalistycznego stanowiska do wykrywania i usuwania uszkodzeń w instalacji elektrycznej, czy urządzeń sterujących, szczelinomierze, przyrządy do kontroli ciśnienia sprężarki silników itp.
Obowiązkowe wyposażenie – klucze i narzędzia ręczne
W dobrym warsztacie samochodowym nie może zabraknąć podstawowych narzędzi pracy, a więc kluczy i innych narzędzi ręcznych. Bez nich wykonanie większości prac nie byłoby możliwe i fachowcy doskonale to rozumieją, dlatego na wyposażeniu mają kilka zestawów w formie walizek, które dają wygodny dostęp do kluczy nasadowych, płasko-oczkowych, śrubokrętów, czy zestawu kluczy imbusowych.
Narzędzia do prac związanych z serwisem zawieszenia i układu hamulcowego
Na kluczach i narzędziach ręcznych jednak wyposażenie dobrego warsztatu się nie kończy, ponieważ stosuje się tutaj również przyrządy do prac związanych z serwisem zawieszenia i układu hamulcowego. Wśród nich na pewno nie zabraknie podnośnika hydraulicznego typu żabka lub dźwignika tłokowego, ponieważ umożliwia sprawne i bezpieczne unoszenie auta.
Do serwisowania zawieszenia i układu hamulcowego warsztat samochodowy stosuje również kobyłki, które umożliwiają postawienie na nich pojazdu na czas napraw związanych z wymianą tarcz, czy klocków hamulcowych, wymianą oleju, amortyzatorów, czy innych elementów podwozia samochodu. Na tym jednak nie koniec, ponieważ warsztat na swoim wyposażeniu ma również leżanki warsztatowe, ściągacz do sprężyn, łożysk kół, czy nawet ściągacz do tarcz i bębnów.
Niezawodne wiertarki i szlifierki
Wiertarki i szlifierki zwykle kojarzą się z firmami budowlanymi, ale dobry warsztat samochodowy również ma je na swoim wyposażeniu, ponieważ doskonale wie, że tego typu narzędzia bywają przydatne przy wielu pracach związanych z naprawą samochodów. O jakich naprawach mowa? Na pewno obecność na stanie wiertarki, czy szlifierki przyda się, gdy będzie trzeba wymienić czujniki cofania.
Artykuł powstał dzięki współpracy z firmą Premio Bojszczak & Bounaas.