Wiele osób zadaje sobie pytanie jak niskie temperatury wpływają na akumulator? Wiadomo bowiem, że niskie temperatury bezpośrednio wpływają na sprawność akumulatorów. Wielu kierowców spotkało się też z nieprzyjemnościami w zimę, związanymi z niesprawnością akumulatorów, co w konsekwencji przekłada się na problem z zapaleniem samochodu.
Jak niskie temperatury wpływają na akumulator?
Podczas niskich temperatur ważne jest, aby akumulator był w pełni naładowany. Niedoładowany bowiem narażony jest na niebezpieczne zamarzanie elektrolitu, którego skład stanowią kwas siarkowy oraz woda. To właśnie woda zamarza w niskich temperaturach, powodując zamarzanie całego akumulatora.
Istnieje zależność, mówiąca, że wraz ze spadkiem temperatury otoczenia, pojemność elektryczna akumulatora oraz zdolność rozruchowa spada. Dzieje się to, ponieważ wewnątrz akumulatora podczas niskich temperatur rośnie opór wewnętrzny.
Tym samym wszystkie reakcje chemiczne, które w nim zachodzą przebiegają w znacznie wolniejszym tempie. Jeżeli akumulator jest w pełni naładowany, wówczas mamy do czynienia z gęstością elektrolitu na poziomie około 1,3 g/cm3.
W takiej sytuacji, aby akumulator zamarzł, temperatura musiałaby spaść poniżej sześćdziesięciu stopni Celsjusza. W klimacie, w którym znajduje się Polska jest to mało prawdopodobne, dlatego naładowane akumulatory nie stanowią zagrożenia.
Tym samym należy pamiętać, że gdy zaczyna się sezon zimowy konieczne jest doładowanie akumulatora Poznań. Zatem jak niskie temperatury wpływają na akumulator? Niekorzystnie. Przede wszystkim prowadzą one do zmniejszenia możliwości rozruchowych.
Spadek temperatury do zera stopni Celsjusza powoduje spadek pojemności akumulatora do około osiemdziesięciu procent (mowa o akumulatorze w pełni naładowanym, który w temperaturze około dwudziestu stopni Celsjusza ma pojemność wynoszącą sto procent).
Jednak nie tylko niskie temperatury mają wpływ na rozładowywanie się akumulatora, gdyż jak się okazuje, wysokie temperatury czynią to znacznie szybciej! Dlatego latem powyżej trzydziestu stopni Celsjusza akumulator rozładuje się szybciej niż zimą.