Dlaczego warto mierzyć napięcia akumulatora?
Dlaczego warto mierzyć napięcia akumulatora?
Poradnik Eksperta

Dlaczego warto mierzyć napięcia akumulatora?

0

Dlaczego warto mierzyć napięcia akumulatora? Akumulator jest jednym z ważniejszych podzespołów pojazdu. Prawidłowe napięcie akumulatora pozwala na jego odpowiednią eksploatację oraz minimalizuje ewentualne problemy podczas rozruchu pojazdu w trudnych warunkach atmosferycznych. Warto co jakiś czas sprawdzić stan akumulatora, szczególnie jego napięcie, i poziom naładowania, gdyż dzięki regularnym kontrolom i odpowiedniemu dbaniu o baterię możemy cieszyć się dłużej jego bezawaryjnością. W jaki sposób jednak można sprawdzić, czy akumulator ma dobre napięcie?

Czym można zmierzyć napięcie akumulatora?

Napięcie akumulatora można zasadniczo sprawdzić w bardzo prosty sposób. Jaki przyrząd będzie potrzebny aby to wykonać? Multimetr jest urządzeniem elektronicznym, które pozwoli sprawdzić bardzo wiele wartości. Przeważnie posiada on całą masę funkcji, takich, jakie posiadają amperomierze, omomierze, czy woltomierze. Jeśli chcemy sprawdzić jaka jest wartość napięcia akumulatora, warto mieć takie urządzenie w swoim wyposażeniu.

Jak wygląda sprawdzanie napięcia akumulatora?

Bierzemy do ręki multimetr, za pomocą którego będziemy wykonywać pomiar oraz sprawdzać stan naszego akumulatora w samochodzie lub motocyklu. Przed rozpoczęciem procesu, należy ustawić pokrętło miernika na pozycję pomiaru napięcia stałego prądu. Warto wykonać pomiar na automatycznym zakresie pomiaru albo w zakresie 20V. Poszczególne złączki kabli pomiarowych trzeba następnie ustawić na odpowiednie gniazda miernika, końcówki natomiast na odpowiednie bieguny. Pomiar można wykonywać zarówno na włączonym, jak i wyłączonym silniku. Lepiej jest jednak robić to na wyłączonym silniku, a specjaliści zgadzają się z tym, że dobrze jest wykonywać tego typu pomiary w chwili, gdy od momentu wyłączenia silnika upłynęło 30 minut. Przed wykonaniem pomiaru warto również zadbać o czystość akumulatora. Prawidłowa wartość napięcia spoczynkowego akumulatora mieści się w przedziale od 12.6 V do 12.8 V.

Dlaczego warto mierzyć napięcia akumulatora?

Akumulator to jeden z najważniejszych elementów, dzięki któremu pojazd w trudnych warunkach atmosferycznych (mróz lub upały) może rozpocząć pracę i dojechać do celu. Dzięki regularnym kontrolom napięcia akumulatora kierowca może być spokojny o brak problemów z wystartowaniem pojazdu. Jeśli Twój akumulator wymaga naładowania i nie wiesz Gdzie naładować akumulator w Poznaniu zadzwoń do nas, z chęcią pomożemy!

4,8/5 - (17 votes)

Zobacz także